Šutaj-Eštok chce okopírovať nemecký zákon  proti nenávistným prejavom v online priestore

Napodiv, tentoraz plne súhlasím s námietkami tých skupín pre ľudské práva a novinárov. Taký zákon ohrozuje slobodu tlače a prejavu a zavádza cenzúru. Kto bude tým nestranným arbitrom, aby spoľahlivo vedel do 24 hodín rozhodnúť, ktorá správa je falošná a či ide o ohováranie? Budú stanovené presné parametre nenávistného prejavu a objektívne kritériá na jeho rozpoznávanie, alebo budú vždy závisieť od konkrétneho posudzovateľa, od jeho nastavenia, účelu, ktorý bude to jeho rozhodovanie sledovať? A kto bude vyberať tých, čo budú rozhodovať o vine a treste?

Ako poznáme našich zákonodarcov, zákony šijú horúcou ihlou a ja Šutaja-Eštoka podozrievam zo snahy odfajknúť si splnenie úlohy, keďže je v ostatnom čase kritizovaný, že rieši kdejaké podružné záležitosti a podobne ako generálny prokurátor nekoná, len sa vyhovára na zákon, ktorý mu to nedovoľuje, resp. ktorý dovoľuje, aby očividní agresívni psychopati hecovali nervovo labilných a duševne vyšinutých jedincov k otvorenému násiliu a útokom na nenávidené objekty.

Nebude to skôr tak, že sa ten zákon voči tým, čo provokujú a vyzývajú ľudí k násiliu a hrubo verejne ohovárajú a klamú o ľuďoch, na ktorých smerujú ich útoky, iba neuplatňuje? Nestačilo by len presne určiť hranicu, ktorú nemožno prekročiť, aby sa už nejednalo o šírenie nenávisti, šikanu a podnecovanie násilia?

Nemyslím si, že si Šutaj-Eštok dostatočne uvedomuje, že takýto zákon je Damoklov meč a veľmi rýchlo sa môže stať, že bude slúžiť na šikanu aj jeho samého.

My by sme sa nemali opičiť po Nemcoch. K ničomu dobrému to zatiaľ neviedlo, ako sme videli za Matoviča a jeho nástupcov. Mne sa nepáčia ani zákony na ochranu republiky , demokracie, proti extrémizmu, radikalizmu… Pretože z môjho pohľadu extrémista a radikál sa môže pod zámienkou ich potierania zbaviť nekalým spôsobom politickej konkurencie, ktorú svojvoľne takto onálepkuje, sám seba zabetónovať pri moci a potom násilím potláčať všetky prejavy nesúhlasu s ním a jeho vládou.

Keď vidím, ako tí naslovovzatí “demokrati”, nech už vo svojom programe použili akékoľvek ľúbivé frázy, svojím správaním a konaním, svojimi činmi dokazujú, že sú presným opakom toho, za čo sa pasujú, nemôžem súhlasiť, aby nám tu niekto začal diktovať, čo je demokratické, a čo nie. Konečne, dnes už ľudia väčšinou vedia čítať, tak si to kľudne môžu naštudovať sami, bolo o tom popísaných množstvo úvah. A nie, nie je to iba uplatnenie vôle väčšiny. Je to aj rešpektovanie hraníc: moje práva siahajú iba po tie tvoje, a naopak. A ak nemá byť človek človeku vlkom, musia sa ľudia dohodnúť odkiaľ-pokiaľ si môžu vymerať ten svoj priestor po územie toho druhého, a tú dohodu presne zakotviť v zákone. Problém ešte bude, či tí dozorcovia nad jeho vykonávaním, a tí sudcovia, čo budú rozhodovať, či niekto urobil prešľap, aký veľký a čo si za to zaslúži, budú spravodliví a mať rovnaký meter. No to už bude závisieť od deľby moci v štáte a nezávislosti jej zložiek (nielen vzájomnej, ale od čohokoľvek a kohokoľvek)… Ako vieme, dosiaľ to nikdy nikde dokonale nefungovalo, takže dôvodov na ostrú kritiku bolo a bude vždy dosť.

Ale ak chcete byť, pán minister, za toho, kto nám tu zaviedol, či iba chcel zavádzať náhubkový zákon, prosím. Predbehnete aj toho Šimečku s Naďom. Lebo tí by určite radi demokraciu zaštítili vlastnými teľatami.

Fašisti medzi nami

06.06.2026

Nie, nie je to Republika, ani viaceré iné skupiny, ktoré tu vymenúvajú samozvaní antifašisti, majúci podľa toho, ako sa vyjadrujú k tomu pravicovému extrémizmu oveľa bližšie. To, že sa formálne hlásia k LGBTI, k interrupciám hoci aj do piateho mesiaca tehotenstva, tvária sa, že nemajú žiadne rasové predsudky, ale držia si pevne peňaženku, keď sa ocitnú v blízkosti [...]

Táčky

05.06.2026

Sklamanie, pod posledným blogom mi chýbajú komentáre stalkera fúrika, ktorý má záľubu podľa náhodného výberu rozmiestňovať vo svojom slovnom šaláte všelijaké odrážy, červené výkričníky, matematické znaky a iné symboly rôznej veľkosti a farby. Našla som v jeho prejavoch zopár znakov poruchy myslenia a reči. O dezorganizácii myslenia tohto jedinca svedčí strata [...]

Na pokraji

04.06.2026

Útok na autobus s civilistami z Moskvy do Simferopolu v Jenakijeve v DĽR vyvolal vlnu nadšenia v slovenských aj českých mienkotvorných médiách. Veľmi sa tešia, že ruské okupačné sily čelia ukrajinským dronom s prvkami umelej inteligencie, ktoré efektívne kontrolujú dôležité logistické trasy a obchádzajú systémy elektronického boja. Ako vedeli tí, čo na autobus [...]

Téryho chata

Letná túra v Tatrách sa zmenila na drámu. Turista sa pošmykol na snehu, musel poňho letieť vrtuľník

06.06.2026 19:21

Žiadosť o pomoc pre 25-ročného muža prijalo operačné stredisko tiesňovej linky 112 popoludní.

poľsko

Poľsko sa vzpiera Bruselu: Migračný pakt prijme len napoly, bojí sa pasce od Ruska a Bieloruska

06.06.2026 19:15

Poľsko nebude v plnom rozsahu uplatňovať migračný a azylový pakt EÚ.

švédske tanky, vojna, vojaci, Švédsko, nato, armáda,

NATO aktivovalo nové sily pri hraniciach Ruska. Posilňuje obranu Švédska a Fínska

06.06.2026 18:55

Jednotky Severoatlantickej aliancie začali niekoľko operácií zameraných na posilnenie obrany.

dostál

Opozícia môže vyhrať, ale to nestačí, tvrdí OKS. Dostál povedie stranu ďalšie dva roky

06.06.2026 17:58

Republikový snem Občianskej konzervatívnej strany (OKS) si v sobotu v Trenčíne zvolil nové vedenie strany na ďalšie dva roky.

naokraj

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 260
Celková čítanosť: 493912x
Priemerná čítanosť článkov: 1900x

Autor blogu

Kategórie