Čítať komentáre je často zmysluplnejšie, než si na internete prečítať článok či vypočuť si myšlienky a názory na videozázname. Už neviem, kto ma to presviedčal, že hrubá chyba sa inak povie/píše „hrubka” bez dĺžňa. A nepresvedčíš tých znalcov slovenskej gramatiky, ani keby si sa rozkrájal!
Nevravím, aj ja mám s tým či oným pri písaní problém, najmä s čiarkami, a tiež sa medzičasom nejaké to pravidlo zmenilo. Niektoré slová a slovné tvary sa stihli stať zastaralými, pribudli naopak všelijaké prečudesné 🙂 výrazy (napr. grammar nazi), o ktorých sa musím občas poradiť s nejakým tým slovníkom.
Dokážem prepáčiť aj do oka bijúcu hrúbku a nespisovný výraz, ak má napísané zmysel. Od slova „myslieť”, vážení znalci slovenskej gramatiky, netušiaci, kedy na začiatku slova píšeme, a kedy zas nepíšeme veľké písmeno!
Tak ja ti, nedezolát, stručne vysvetlím, kde pri tvojom vyučovaní urobili tvoji slovenčinári chybu! Prepadnúť ťa síce ihneď nechať nemuseli, nie si sám, kto je za experta na slovenčinu, hoci ju poriadne neovláda, ale zato ti mohli vysvetliť, kedy sa na začiatku slov píše veľké písmeno. (Ti, Tebe, Ťa, Tvoj nie je nutné písať s veľkým písmenom, ak ide iba o neformálnu elektronickú komunikáciu.) Nuž, milý diskutér spod jedného z tunajších blogpostov, v slove „slovenčina” sa na začiatku píše malé písmeno! To len aby si si nabudúce, keď budeš chcieť kritizovať kvôli pravopisu dezolátov, najprv skontroloval svoj vlastný text.
Ak si Východniar (Spišiak, Abovčan, Zemplínčan, Šarišan), chápem, že máš problém s dĺžňami, no na dezoláta by som ho na tvojom mieste predsa len na tú tretiu slabiku udrela (s interpunkciou mám, ako som už poznamenala, večnú patáliu aj ja, no že sa čiarka píše pred a po oslovení, viem).
Inak, je dosť príznačné, že nedezoláti často – častejšie ako dezoláti – nadávajú postojovo nekompatibilným do hlupákov a nevzdelancov. V rámci sociálnej psychológie je taká celkom zaujímavá téma, a síce sociálne vnímanie. A v rámci tej témy by stálo zato oboznámiť sa s tým, čo všetko môže skresľovať naše vnímanie iných ľudí. Okrem predsudkov je to i taká zákonitosť, vyjadrená známym slovenským príslovím: „Podľa seba súdim teba.”
ako človekovi od fachu mi nedalo nereagovať na... ...
No najväčší problém so spisovnou slovenčinou... ...
Celá debata | RSS tejto debaty